Cena nemovitosti – několik vychytávek pro zvýšení její hodnoty

Cena nemovitosti je klíčový faktor každého prodeje. Přečtěte si, která vylepšení a renovace se vyplatí při prodeji, a která učiní vaši nemovitost pro kupující atraktivnější.

Ať už uvažujete o prodeji v příštích šesti měsících, nebo až za několik let, renovace s ohledem na návratnost vložené investice je obvykle chytrým finančním krokem. I jen několik málo kvalitních, funkčních a ucelených vylepšení může zvýšit hodnotu nemovitosti a zájem kupujících. Nejlepší je provádět taková vylepšení, která poslouží vašim současným funkčním potřebám a zároveň osloví budoucí kupce.

Zde je seznam těch, které přinesou nejlepší návratnost investice.

Nově vymalovaný interiér
Většina domů je přirozeně opotřebovaná a na stěnách jsou obvykle rýhy nebo díry po hřebících. Tyto nedostatky jsou patrné zejména na marketingových fotografiích a virtuálních prohlídkách. Nový nátěr dodá vašemu domu svěží a aktualizovaný vzhled pro nakupující. Používejte neutrální odstíny barev – šedou, béžovou nebo šedobéžovou barvu pro stěny a bílou pro obložení.

Upravený exteriér domu
První věc, kterou kupující uvidí, a to jak online, tak osobně, je exteriér vašeho domu. Ať už si prohlížejí vaše fotografie exteriéru v online katalogu nebo se účastní osobní prohlídky, je nezbytné, aby vaše nemovitost udělala dobrý první dojem. Natřete své vstupní dveře, vyměňte oprýskanou poštovní schránku, zacelte praskliny ve stěnách, zasypte díry na příchozí cestě k vašemu domu.

Technologie pro chytrou domácnost
Stále více mladých rodin vyhledává nemovitosti s technologiemi, které jim usnadňují život. Chytré termostaty a chytrá světla jsou oblíbené a poměrně snadné doplňky, které vám mohou ušetřit peníze za energie. Zvažte také hands-free technologie pro inteligentní nebo bezdotykové toalety.

Nové osvětlení
Dobré osvětlení má zásadní význam pro prezentaci vlastností vašeho domu nebo bytu, zejména pokud v něm není dostatek přirozeného světla. Modernizace osvětlení je snadná a levná a může zvětšit i malé místnosti. Nainstalujte do interiéru LED žárovky a zkuste přidat zrcadla. Strategické rozmístění zrcadel může do tmavší místnosti přinést více světla. Navíc roste obliba interiérů se zrcadlovými stěnami a stropy.

Menší úpravy koupelny
Abyste koupelně dodali novější vzhled, nemusíte hned vytrhávat dlaždice ani přidávat nové nákladné vybavení, jako např. vířivé vany. Zkuste vyměnit zastaralé osvětlení za modernější. Utěsněte spáry kolem sprchového koutu nebo přetřete vanu. To může být rozpočtově příznivější alternativou k výměně zastaralé vany nebo kompletní rekonstrukcí koupelny.

Podlahy
Jak zlepšit vzhled podlahy? Výměnou koberce nebo renovací podlahové krytiny. Pomůže i hloubkové vyčištění podlahy nebo alespoň její důkladné vyčištění. Pokud máte parkety, pokuste se je vyleštit a navoskovat, aby vypadaly jako nové.

Renovace a úpravy, které nemusí kupující ocenit
Ne každý projekt na zlepšení bydlení zaručeně přiláká více kupujících nebo vám přinese dobrou návratnost investic, a to i v případě, že se jedná o něco, co vás baví. Pokud renovujete dům s cílem ho nakonec prodat, bylo by moudré vyhnout se následujícím vylepšením:

Bazény – Bazény jsou pro kupující polarizujícím tématem – někteří kupující milují dům s bazénem, mnoho jiných v něm vidí bezpečnostní problém nebo obrovskou zátěž při údržbě.

Luxusní doplňky – Super nákladné prvky, jako jsou např. profesionální značkové spotřebiče a mramorové desky v kuchyni, nemusí být zrovna tím, za co je každý kupující ochoten si připlatit.

Nákladné terénní úpravy – Investice do nákladných terénních úprav a ozdobných vodních prvků v podobě různých fontán nebo zahradních jezírek se ne vždy vyplatí, protože kupující je mohou považovat za obtíž.

Souhrn minimálních nutných oprav
Než se pustíte do velkých rekonstrukcí a renovací, proveďte alespoň základní úpravy své nemovitosti. Včasné drobné opravy zkrátí dobu jejího prodeje a zefektivní proces vyjednávání.

  • – vyměňte nefunkční mechanická zařízení
  • – odstraňte odlupující se tapety a vymalujte
  • – postarejte se o plevel a přerostlou zeleň
  • – opravte rozbité nebo netěsnící vodovodní potrubí
  • – vyměňte popraskané dlaždice

Další články:

Jak připravit dům na zimu – 1. část

Jak připravit dům na zimu – 2. část